تبلیغات
- - گونه شناسی و سبک زندگی ( قسمت اول)
-
پایگاه حجاب و عفاف شهرستان بیجار گروس پایگاه حجاب و عفاف شهرستان بیجار گروس پایگاه حجاب و عفاف شهرستان بیجار گروس پایگاه حجاب و عفاف شهرستان بیجار گروس پایگاه حجاب و عفاف شهرستان بیجار گروس
درباره وبلاگ


با عرض سلام و ادب ممنونم این وبلاگ را برای مطالعه انتخاب کرده اید. این وبلاگ در راستای آشنایی بیشتر با فرهنگ حجاب و عفاف و بی بی دو عالم حضرت فاطمه زهرا (س) برای کلیه علاقمندان و دوستداران اهل بیت علی الخصوص شهروندان بیجاری راه اندازی شده است. امیدوارم ساعات خوبی را با هم به کسب معارف فاطمی بپردازیم
از شما تقاضامندم لطف کنید و ما را با نظرات زیبای خودتون در این مسیر همراهی کنید

مدیر وبلاگ : رنجبران

××××××××××××××××
زهرا که عنایتش به دنیا برسد
باشد که به فریاد دل ما برسد
یا رب سببی ساز که در روز حساب
پرونده ما به دست زهرا برسد
××××××××××××××××
وقتی گدای فاطمه بودن برای ماست
احساس می كنم كه دو عالم گدای ماست

مدیر وبلاگ : اکبر رنجبران
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در باره مطالب این وبلاگ چیست ؟
چگونه زندگی كنیم؟ این سوالی است كه پاسخ آن را «سبك زندگی» می دهد، زیرا سبك زندگی یكی از عرصه های بسیار مهم و تأثیرگذار در فرهنگ عمومی است و فرهنگ است كه زندگی ما را اداره می كند و به كمك سبك زندگی است كه ما معانی رفتار دیگران را درك می كنیم و می توانیم رفتارها را از هم تمییز دهیم.ممكن است از سبك زندگی چیزی ندانیم و از این غافل باشیم كه آیا یك تله است یا یك فرصت؛ مانند...
گونه شناسی سبک زندگی ( قسمت اول)

اختصاصی بصیرت:چگونه زندگی كنیم؟ این سوالی است كه پاسخ آن را «سبك زندگی» می دهد، زیرا سبك زندگی یكی از عرصه های بسیار مهم و تأثیرگذار در فرهنگ عمومی است و فرهنگ است كه زندگی ما را اداره می كند و به كمك سبك زندگی است كه ما معانی رفتار دیگران را درك می كنیم و می توانیم رفتارها را از هم تمییز دهیم.ممكن است از سبك زندگی چیزی ندانیم و از این غافل باشیم كه آیا یك تله است یا یك فرصت؛ مانند ماهی در رود گل آلود سبك زندگی شنا می كنیم و جریان تند آب ما را با خود می برد، اما نمی دانیم كه سرانجامی برای این جریان پرشتاب و كور هست یا خیر؟

لایه پنهان، اما حوزه های استراتژیك

سبك زندگی و تأثیرات آن اگر چه در حوزه خانه و خانواده و گرایش ها و علایق فردی عمومیت دارد، اما اكنون به عنوان یكی از مباحث استراتژی فرهنگی در نظام های سیاسی مطرح و تحت بررسی است.چه بسا گسترش سبك زندگی در میان توده های مردم، تهدیدها و بحران های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی را برای نظام سیاسی ایجاد كند و بحران كارآمدی و مقبولیت از دهانه آتشفشان آن بیرون بزند.سبك زندگی دارای مولفه ها و ویژگی هایی در تولید، گسترش و مشروع سازی رفتارها و سلایق است كه از جمله مهم ترین آنها، نقش رسانه است. در مطالعه سبك زندگی در ایران ما باید چند محور را مورد مطالعه قرار می دهیم.

1- چیستی سبك زندگی، از منظر اسلام و غرب

2- مطالعه سبك زندگی به عنوان یكی از محورهای تهاجم به فرهنگ و هویت ایرانی

3- مطالعه نقش رسانه های جمعی در ترویج و گسترش سبك زندگی

4- نقش انتخاب سبك زندگی در افزایش مصرف

5- آموزش سبك زندگی از دیدگاه اسلام

6- وظیفه رسانه ها در قبال روش زندگی اسلامی یا زندگی متعهدانه و ایمانی

با توجه به اینكه بخش اعظم سبك زندگی، مصرف، اسراف و فرهنگ مصرف است و امسال در سال حمایت از تولید ملی و سرمایه ایرانی قرار داریم. آسیب شناسی سبك زندگی ایرانی در سالیان اخیر به این موضوع كمك می كند كه نگرش ایرانی- غربی در مورد مصرف كالا و اسراف را مورد واكاوی قرار دهیم.

1- چیستی سبك زندگی

در دهه های پایان قرن بیستم شاهد برجسته شدن فرهنگ بوده ایم. یكی از چالش برانگیزترین جنبه های جهانی شدن جنبه فرهنگی جوامع است. برخی یكی شدن فرهنگ ملت ها را حاصل پیشرفت های اطلاعاتی و ارتباطی می دانند كه جهان را مانند دهكده ای به هم پیوند داده است.در جهانی شدن و فرهنگ شكل گیری و گسترش فرهنگی خاص در عرصه جهانی، موجی از همگونی فرهنگی را در جهان پدید می آورد و ویژگی های منحصر به فرد فرهنگی را به چالش می كشاند. یك برداشت رایج و آشنا از جهانی شدن فرهنگ غربی؛ همان امپریالیسم فرهنگی است. از این دیدگاه؛ جهانی شدن عبارت است از اراده معطوف به همگون سازی فرهنگی جهان و به عبارت بهتر، غربی كردن جهان.اكنون نتایج جهانی شدن در عرصه های مختلف زندگی در حال آشكار شدن است.

1-1 تعریف سبك زندگی

با توجه به نظریات مطرح شده درخصوص سبك زندگی می توان به این نتیجه رسید كه بسیاری از محققان مفهوم سبك زندگی را به عنوان جایگزین برای مفهوم طبقه می دانند، زیرا طبقه در گذشته ملاكی برای تقسیم بندی اجتماعی مردم بر پایه اقتصاد بود كه انگلس، ماركس و لنین به آن معتقد بودند، اما اینك این مفهوم كارآیی خود را گسترش داده و به نوعی طبقه بندی و كلاس بندی مردم، نرم افزارانه و فرهنگی- هویتی شده است و از سبك زندگی برای نشان دادن سلسله مراتب و قشربندی اجتماعی استفاده می كنند. در فرهنگ لغت، شیوه زندگی یا سبك زیستن كه منعكس كننده گرایش ها و ارزش های یك فرد یا گروه است، عادت ها، نگرش ها، سلیقه ها و معیارهای اخلاقی و سطح اقتصادی و ... كه طرز زندگی كردن فرد یا گروهی را می سازد سبك سازندگی می گویند. «زیمل» سبك زندگی را تجسم تلاش انسان برای یافتن ارزش های بنیادی و فردیت برتر خود می داند به اعتقاد وی، فرد می كوشد از طریق سبك زندگی فرهنگ عینی اش را به سمع دیگران برساند؛ به عبارت دیگر، انسان برای معنای موردنظر خود(فردیت و برتری)، شكل(صورت) های رفتاری ای را برمی گزیند. زیمل توان چنین گزینشی را سلیقه و این اشكال به هم مرتبط را سبك زندگی می نامد. (زیمل،1990 ، 314 )

سبك زندگی روش الگومند مصرف، درك و ارزشگذاری محصولات فرهنگ مادی است كه استقرار معیارهای هویتی را در چارچوب زمان و مكان ممكن می سازد. سبك زندگی اساساً به معانی نمادین محصولات توجه دارد؛ یعنی آنچه در ورای هویت آشكار این محصولات نهفته است، سبك زندگی اصطلاحی است كه در فرهنگ سنتی چندان كاربردی ندارد، چون ملازم بانوعی انتخاب از میان تعداد كثیری از امكان های موجود است این رویكرد، راهی است كه به درك مدرن بودن سبك های زندگی و تقابل آنها با شكل بندی های پیشین می انجامد و این معانی نمادین، اموری توافقی هستند كه پیوسته در حال از نو ابداع شدن هستند. (گیدنز،1383 ،120 )برای تأیید نمادین بودن محتوای سبك زندگی هم می توان دلیل آورد، صنعتی شدن موجب پیچیدگی و تمایزیافتگی حد و حصر جهان كالاها شده است كه نه تنها تعداد اشیای موجود به غایت فزونی یافته، بلكه چگونه دسترسی به آنها، عرضه، نمایش و معرفی آنها همگی تبدیل به خدماتی شده اند كه خود شكلی از كالا محسوب می شوند كه بنابراین، در بازار خرید و فروش می شوند. سبك های زندگی عمدتاً در قالب چیزهای ملموسی هستند كه آنها را به اموری نمادین بدل می كنند؛ نمادهایی كه انعطاف پذیر و دارای معانی گوناگون هستند. (چاووشین،1381 ،2)

بر مبنای تعاریف فوق خطوط كلی سبك زندگی به شرح ذیل است:

1- ایجاد اشكال به خصوص از هویت در فرایند مدرن شدن و استقرار آنها در حوزه های معینی از كنش اجتماعی مثل: ذوق، سلیقه، سبك زندگی و مد.

2- افزایش اهمیت روزافزون حوزه های كنش اجتماعی جهت ترسیم و توصیف زندگی اجتماعی در حالی كه سایر شكل های متمایز ساختاری بی اهمیت تر شده اند.

3- اهمیت فزاینده سبك زندگی و هویت با اتكا به حوزه مصرف

4- هویت شخصی چیزی نیست كه در نتیجه عضویت های گروهی یا تداوم كنش های اجتماعی فرد به او تفویض شده باشد، بلكه فرد باید آن را به طور مداوم و روزمره ایجاد كند و در فعالیت خویش به طرز بازتابی، مورد حفاظت و پشتیبانی قرار دهد. (رحمت آبادی، 242، 1385)

5- روش زندگی فرد بخشی از سلیقه جهانی است كه ممكن است بر او تحمیل شده باشد.

6- در سبك زندگی، فرد هویت خود را با كالا و اشیا معاوضه می كند و از اشیا كسب هویت می كند و به نوعی، شی ءوارگی می رسد.

7- در سبك زندگی، فرد به صورت همزمان، همسانی و تفاوت خود را براساس الگوهای مطرح رسانه ای شده دنبال می كند.

8- در سبك زندگی معنای زندگی از یك ویژگی شخصی و برای خود بودن به برای دیگران بودن تغییر می یابد.

9- به علت عدم ثبات و پایداری در سبك زندگی، همواره نوعی استرس و نگرانی از عدم جلب توجه و مورد پسند قرار نگرفتن روان فرد را مورد هجمه قرار می دهد.

1-2 اهمیت سبك زندگی

مطالعه اهمیت سبك زندگی ما را بر آن می دارد كه ضمن شناخت آسیب ها و فرصت هایی كه از این مجموعه بر نظام اجتماعی و سیاسی، وارد می شود تصمیمات و راهبردهای لازم طراحی و برنامه ریزی شود. مطالعه سبك زندگی دارای اهمیت است، زیرا:

1- آیا سبك زندگی یك پروژه است یا یك پروسه، پاسخ به این سوال می تواند ما را به این امر هدایت كند كه اگر سبك زندگی یك پروژه است و دارای اهداف و مبانی طراحی شده برای هجمه به خانواده و اجتماع است، برنامه ای منسجم برای آن طراحی شود؛ زیرا عدم پایداری خانواده ها و فروپاشی خانواده یكی از طرح های مهمی است كه سرویس های رسانه ای : جاسوسی به همراهی اتاق های فكر به صورت مشترك آن را دنبال می كنند.

2- آیا سبك زندگی همان آمریكایی نمودن زندگی است. بسیاری از متفكران عقیده دارند كه سبك زندگی نوعی تلاش آمریكایی، برای آمریكایی نمودن همه زندگی ها است. آمریكا در تلاش است بحران های خانواده غربی را با برنامه جهانی سازی به تمام جهان سرایت دهد كه از طریق تهاجم نرم بتواند ماهیت زندگی را كه آرامش و تربیت فرزندان است از بین ببرد.

3- آیا سبك زندگی برنامه ای برای مصرف بیشتر و گرم كردن كوره صنایع غرب است؟ الگوهای مصرف شامل سبدی از كالاها و خدمات است كه مصرف كنندگان آن را در دوره ای خاص مصرف می كنند، این الگو از یك سو تابع درآمد و از سوی دیگر، تابع شرایط اقلیمی، معیشتی و هنجارهای فرهنگی حاكم بر جامعه است، اما هنگامی كه الگوی مصرف معیوب می شود كه مصرف نقش نمادی برای افزایش منزلت و توجه دیگران داشته باشد و غرب با توجه به ابزارهای تكنولوژیكی و رسانه ای كه دارد، هر لحظه بر حرص و ولع مردم برای خرید بیشتر می افزاید و پاداش شرطی آن را هم لذت بیشتر و هم منزلت بالاتر قرار می دهد.

4- آیا سبك زندگی می تواند به فرهنگ و هویت هجوم ببرد؟ سبك زندگی بیش از آنكه یك فعالیت اقتصادی باشد، یك فعالیت فرهنگی و هویتی است. زیرا سبك زندگی خود نشأت گرفته از یك فرهنگ و هویت است كه در اثر تكرار، ارزش گذاری و شرطی سازی به صورت یك اپیدمی جهانی در می آید و محققاً زندگی ها و فرهنگ هایی كه با فرهنگ مبدع سبك زندگی همخوانی و هم آوایی نداشته باشند، مورد هجمه قرار می گیرند.

5- آیا سبك زندگی فقط خانه و خانواده را تحت تأثیر قرار می دهد؟ گزینش سبك زندگی تهاجمی باعث افزایش مصرف و در نهایت اسراف می شود و در نتیجه، جامعه مصرفی با فرهنگ تن آسایی خو می گیرد، ضمن اینكه افزایش مصرف باعث رشد واردات كالاهای مصرفی نیز می شود در نتیجه در این زنجیره، چند فعالیت ضداجتماعی صورت می گیرد: 1- ترجیح تن آسایی و تنبلی بر تولید 2- نیاز به كالای وارداتی به جای كالای تولیدی 3- افزایش بیكاری 4- شكاف طبقاتی و احساس نارضایتی از سیستم سیاسی. عوامل فوق نشان می دهد كه رواج سبك زندگی تنها به زندگی یك یا چند خانواده محدود نمی شود و به عنوان موضوعی جزئی و فاقد اهمیت نباید به آن نگریسته شود.

6- شخصیت انسان ها بر اثر سبك زندگی چه تحولی پیدا می كند؟ روانشناسان شخصیت را نتیجه و محصول تأثیر متقابل فرد و محیط طبیعی و اجتماعی او می دانند و در بررسی شخصیت افراد، به خصوصیات بدنی، نحوه تفكر، ایده آل ها، علایق، استعدادها و چگونگی سازگاری فرد با محیط و طرز برخورد او با دیگران توجه می كنند.

عامه مردم شخصیت فرد را جلوه او در نظر دیگران می دانند. هر شخصیتی با توجه به جایگاه فردی و اجتماعی خود به بازتولید و گرایش نوع ویژه ای از سبك زندگی می اندیشد.

سبك زندگی از آنجایی كه امر نمادین و صوری برای برون یافت شخصیت در نگاه دیگران است و از طرف دیگر، دارای سیالیت و عدم تعادل نیز می باشد، شخصیت هایی را تربیت می كند كه دارای تعادل فكری، عقلی و احساسی نیستند و مجبورند كه براساس سبكی كه برای زندگی پذیرفته اند، به یك فعالیت اجتماعی و سیاسی بپردازند. یعنی با مقدم كردن امر نمادین بر امور عقلانی و مذهبی، شخصیت خود را به نمایش می گذارند.

7- آیا سبك زندگی با فضاسازی رسانه ای ارتباط دارد؟ ارتباط سبك زندگی با رسانه از دیرباز مورد تأكید محققان غربی بوده است و از آن به عنوان صنایع فرهنگی نام برده اند. آنها صنایع فرهنگی را به عنوان صنایع جدیدی معرفی كردند كه شامل موسسه های سینمایی، تولید فیلم، موسسه های رادیویی و موسسه های مطبوعاتی است و تأثیرات نامطلوبی را در جوامع ایجاد می كنند. از نظر مكتب فرانكفورتی ها، فرهنگ، جنبه تجارتی یافته و هدف آن، تولید بیشتر برای مصرف بیشتر است. به اعتقاد آنها، این گونه فرهنگ نقش تخدیركننده دارد و فرهنگی جهت داده شده و ساختگی است.

8- آیا سبك زندگی قشر خاصی از جامعه را هدف قرار داده است؟ در سبك زندگی برخلاف سایر برنامه های دشمن كه نوعی تقابل با یك طیف خاص در آن دیده می شود، همه گروه های سنی و طیف های اجتماعی را دربرمی گیرد.

در این شیوه از زندگی همه كسانی كه در یك نظام اقتصادی زندگی می كنند به طور فعال در تصمیمات مربوط به مصرف كالاها درگیر می شوند، از كودكانی كه والدین شان را برای خرید اسباب بازی و خوراكی های تبلیغ شده، ترغیب می كنند؛ تا افراد بزرگی كه تمام زندگی خود را براساس خرید كالاها و خدمات (خانه، مبلمان و غذاها) شكل می دهند.
نوع مطلب : سبک زندگی، 
برچسب ها : سبک زندگی، چگونه زندگی كنیم؟،
لینک های مرتبط :
اکبر رنجبران
پنجشنبه 21 دی 1391
پنجشنبه 23 شهریور 1396 07:45 ب.ظ
Very descriptive article, I enjoyed that a lot. Will there be a
part 2?
جمعه 10 شهریور 1396 10:11 ق.ظ
Hi, i believe that i noticed you visited my blog so i got here to go back the
desire?.I am trying to find issues to enhance my web site!I assume its adequate to
use a few of your ideas!!
پنجشنبه 21 دی 1391 05:08 ب.ظ
سلام واقعا وبلاگ خیلی خوشگلی داری اگه بهش برسی بیشتر از اینا پیشرفت میکنی ازت یه درخواستی دارم ما یه سایت جدید زدیم میخوام انجمنشو رابندازم اگه این سلیقتو تو انجمن خرج کنی خیلی بهتر میشه منتظرت هستم هر وقت اومدی خبرم کن .
ادرس انجمن : http://www.mihanpixel.com/Forum
اکبر رنجبران موفق باشد
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
کلیه حقوق این وبلاگ برای پایگاه اطلاع رسانی حجاب و عفاف شهرستان بیجار - محفوظ است