تبلیغات
- - گونه شناسی سبك زندگی ( قسمت دهم)
-
پایگاه حجاب و عفاف شهرستان بیجار گروس پایگاه حجاب و عفاف شهرستان بیجار گروس پایگاه حجاب و عفاف شهرستان بیجار گروس پایگاه حجاب و عفاف شهرستان بیجار گروس پایگاه حجاب و عفاف شهرستان بیجار گروس
درباره وبلاگ


با عرض سلام و ادب ممنونم این وبلاگ را برای مطالعه انتخاب کرده اید. این وبلاگ در راستای آشنایی بیشتر با فرهنگ حجاب و عفاف و بی بی دو عالم حضرت فاطمه زهرا (س) برای کلیه علاقمندان و دوستداران اهل بیت علی الخصوص شهروندان بیجاری راه اندازی شده است. امیدوارم ساعات خوبی را با هم به کسب معارف فاطمی بپردازیم
از شما تقاضامندم لطف کنید و ما را با نظرات زیبای خودتون در این مسیر همراهی کنید

مدیر وبلاگ : رنجبران

××××××××××××××××
زهرا که عنایتش به دنیا برسد
باشد که به فریاد دل ما برسد
یا رب سببی ساز که در روز حساب
پرونده ما به دست زهرا برسد
××××××××××××××××
وقتی گدای فاطمه بودن برای ماست
احساس می كنم كه دو عالم گدای ماست

مدیر وبلاگ : اکبر رنجبران
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در باره مطالب این وبلاگ چیست ؟

گونه شناسی سبك زندگی (قسمت دهم)ذائقه شناسی رسانه ها

ذائقه و سلیقه مردم یكی از مباحث مهم در حوزه سبك زندگی و رسانه است. یكی از كاركردهایی كه رسانه ها برای خود قائل هستند تغییر یا تبدیل و حتی تخریب ذائقه ها است. تحلیل ذائقه عموم مردم از مسائل روانشناسی بسیار مهمی است كه اگر رسانه ای توانست آن را به دست آورد، می تواند ذهن و رفتار مردم و مخاطبان را نیز در اختیار داشته باشد؛ اینكه اولویت ها و ارزش های مردم چیست؟ مردم از چه چیزهایی متنفر هستند و به چه چیزهایی عشق می ورزند؟ ارزش های ذهنی و معیارهای عینی رفتاری مردم چیست؟ از مباحث مهمی است كه برای اثرگذاری پیام و تغییر سبك زندگی و رفتار اجتماعی مورد بحث قرار می گیرد. ذائقه های عمومی و محتوای مورد علاقه آنها و میزان نفوذپذیری هر رسانه در هر ذائقه، از نكات بسیار مهمی است كه رسانه ها متوجه آن هستند و به همین دلیل، ذائقه ها را در دسته های زیر تقسیم بندی كرده اند


1) ذائقه فرهنگی عالی؛ این ذائقه به تولیدات جدی رسانه ای هنرمندان، نویسندگان، آهنگ سازان ابراز علاقه كرده و از سطح نخبگی بالایی برخوردار است. این نوع از ذائقه كمتر در طیف مخاطبان عام مورد توجه است و كمتر به آن ابراز علاقه می كنند. خصوصیات رسانه های این ذائقه محتواهای فلسفی و تحلیلی در شمارگان اندك و برنامه های نادر تلویزیونی در سالن های كوچك و كم حجم است. اگر چه مردم كمتر از این ذائقه استقبال می كنند، اما اگر رسانه ای توانست ذائقه سطح عالی را در دست بگیرد، می تواند حكمرانی خود را كم هزینه تر به طیف های عامه جامعه عملی كند؛ زیرا این ذائقه است كه باید برای جامعه اندیشه سازی كند و برنامه های اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی كشور را تدوین كند. این طیف هستند كه تولیدكننده و تكثیركننده ذائقه های ملی هستند كه می توانند ذائقه ای را بسازند یا ذائقه ای را به مسیر دیگری بكشانند.

تغییر سبك زندگی در این قشر به سختی امكان پذیر است؛ اما می توان آنها را از طریق رسانه مجاب كرد كه سبك زندگی اجتماع را در مسیرهای معین قرار دهند. این طیف از افراد اگرچه الگوهای جامعه نیستند، بلكه سیاستگذاران قهاری هستند كه می توانند در صورت همنوایی با رسانه های نخبه و عالی، سطوح پایین تر و متوسط جامعه را مهیای تغییرات كنند.

2- ذائقه فرهنگی بالاتر از متوسط؛ این فرهنگ شامل افراد تحصیلكرده و تا حدودی مبتكر است كه شامل مدیران اجرایی، مدیران سیاسی و خانواده های آنها می شود. در این ذائقه محتوای رسانه ای از آن حالت كلی و از حالت نخست به حالت میانه تری به صورت ژله ای تغییر ماهیت می دهد. این طیف مصرف رسانه ای خود را به گونه ای انتخاب می كند كه نوعی آموزش فرهنگی و تجربی نیز در آن نهفته باشد. رسانه های این ذائقه هر چند محدود است، اما خود نیز به عنوان یك رسانه عمل می كند و در اجتماعات، احزاب، دانشگاه ها و انتخابات ها مرجع نظر و جریان ساز است. در میان این ذائقه، هنرمندان، نویسندگان و بازیگران نیز وجود دارند آنهایی كه با تغییرات در سبك زندگی خود، بر سبك زندگی عامه مردم اثر می گذارند. شناخت این ذائقه و تولید برای آن نیز می تواند در جریان سازی اجتماعی، طیف های عامه مردم را با خود همراه كند. سبك زندگی و رفتاری این طیف درصدد همگرایی بین محلی و غیرمحلی است، اگر چه درصدد است كه اصالت های فرهنگی خود را حفظ كند، اما تلاش دارد با الگوها و مدهای روز نیز قالب رفتاری و گفتمانی خود را تعیین كند. چنین ذائقه ای اكنون در بیشتر هنرمندان، بازیگران و ورزشكاران دیده می شود كه رسانه های بزرگ با برجسته كردن شاخص های زندگی آنان، در تغییر ذائقه اقشار پایین تر نیز تلاش می كنند. برای كنترل سبك زندگی عامه مردم، تولیدات متناسب با شأن این ذائقه می تواند كمك شایانی به سرعت برنامه های ارزشمند داشته باشد.

3- ذائقه فرهنگی پایین تر از متوسط؛ در این طیف، تعداد زیادی از مردم حضور دارند و محصولات آگهی شده از طریق رسانه ها را تهیه می كنند. این طبقه به نمایش های عامه تلویزیونی اهمیت می دهند و آن را به تماشا می نشینند و در عین حال، در رفتار و گفتار خود به سرعت رفتارهای تلویزیونی را بروز می دهند و لحن های هنرپیشه ها و جملات شان را مورد استفاده قرار می دهند و در این طیف درآمد كافی برای تهیه محصولات وجود دارد و سبك های زندگی تبلیغی، مجازی و رسانه ای آنها را تحت تأثیر قرار می دهد و با وجود اینكه خود را مستقل و مردمی می نامند، در سبك های زندگی القایی با هم نوعان خود پا به رقابت می گذارند.

4- ذائقه فرهنگی پایین؛ در این طیف كارگران، كشاورزان، دانش آموزان و صنف های بازاری جا داده می شود كه به دنبال برنامه های سرگرم كننده، تفریحی، ورزشی، خشن و پلیسی هستند. در این بخش نیز رسانه ها با شناختی كه از این طیف دارند، درصدد هستند كه محتواهای اكشن برنامه های غیرپیچیده و ساده را برای آنها تولید كنند و در عین حال آنها را به گونه ای رشد دهند كه نه تنها همواره به عنوان مشتریان برنامه های كم هزینه باشند، بلكه بتوانند بسیاری از كالاهای تجاری شركت ها را به آنان بفروشند. در این طیف كه از وضعیت درآمدی مناسبی نیز برخوردارند، رسانه ها تلاش می كنند كه نوعی مسابقه را بین آنها و طیف متوسط به بالا به وجود بیاورند تا اشتهای سیری ناپذیر خرید كالا را هر لحظه در آنها تحریك كنند و نوعی وابستگی را بین مخاطبان و رسانه ایجاد كنند كه هرآینه، باید سبك زندگی مطلوب را برای عقب نماندن از بقیه، از رسانه ها كسب كرد.

جاذبه های روان شناختی در تبلیغات

برای اثرگذاری آگاهی به فكر و روان مردم و تبدیل آن به رفتار، تلاش می شود تا محصول یا خدمات را به نیازهای اساسی و عمیق روان شناختی انسان ها برای ایجاد سبك زندگی مورد نظر گره بزنند.

پیام ها به طور ضمنی به مخاطب می گوید كه من فراتر از یك كالای عادی هستم، من كمك می كنم كه شما بهتر شوید...

انواع جاذبه های روان شناختی به شرح ذیل است:

1-جاذبه های اطلاعاتی؛ برخی از انواع تبلیغات تلاش می كنند تا با ارائه اطلاعات بخش اعتقادی، نگرش ها را تحت تأثیر قرار دهند. در این جاذبه تلاش می شود ویژگی ها و كارآیی های یك محصول توضیح داده شود.

برخی از پركاربردترین جاذبه های اعتقادی، تشویق به صرفه جویی اقتصادی یا دریافت یك محصول و خدمات ممتاز است. این احساس القا می كند در حال انجام نوعی داد و ستد خوب هستیم و به خریدار این باور را می بخشد كه شما به هر حال برنده این معامله هستید. در روش مزبور تبلیغ كننده بیشترین اطلاعات ممكن را در كوتاه ترین زمان منتقل كند. (هاریس: 0931، 881)

2- جاذبه حیثیت و اعتبار؛ تبلیغاتگر، تبلیغات خود را با چیزهایی همبسته می كند كه برای مردمی كه می خواهد آنها را تحت نفوذ بگیرد، عزیز است و بدان احترام می گذارند و آنها را پذیرا هستند. تبلیغات به ارزش های سنتی آرمان ها و هدف هایی كه مردم می خواهند بدان نائل شوند، متوسل می شود. در این روش تبلیغات به طور صریح نه در لفافه به مردم می گوید كه آنچه می گوید در جهت خیر و صلاح آنها است و انتظار دارد كه مردم آن را بدون تأمل بپذیرند.

3- توصیه و سفارش؛ شاید دیده باشید كه در فروشگاه ها معمولاً فروشنده می گوید من خودم از این كالا استفاده كرده ام و خیلی خوب است. شما دست بر روی هر كالایی بگذارید او باز هم از آن تعریف می كند. فروشنده درصدد است كه سبك زندگی خود را به شما توصیه و سفارش كند. در این روش، تظاهر به شباهت و نزدیكی از طرف كسی كه سبك زندگی را به مردم پیشنهاد می كند، دیده می شود.

4- جاذبه اكثریت و قدرت یكی بودن؛ در این شیوه تبلیغی همیشه در اكثریت بودن و نه در اقلیت بودن تشویق می شود و سبك هایی از زندگی به مردم پیشنهاد می شود كه مورد تحقیر قرار نگیرند و با آن سبك، احساس شرافت و بزرگی كند. البته در این معنا به مصرف كنندگان حتی پیشنهاد می شود كه چگونه سبكی از زندگی را انتخاب كنی كه از آن اكثریت، بالاتر باشی. احساس خودبرتربینی نوعی از كنش است كه رسانه در سبك زندگی به مردم معرفی می كند. در تبلیغات توصیه ای، از برخی افراد شناخته شده مانند هنرپیشه ها، فوتبالیست ها، سیاستمداران مشهور یا شخصیت های كارتونی و عروسكی و نیز استفاده می شود.

5- جاذبه عاطفی؛ در اغلب موارد تبلیغات بر اسب سركش عاطفه سوار می شود و نگرش ها را تحت تأثیر قرار می دهد. این نوع از تأثیرگذاری كه بر روی احساسات تأكید دارد، بهترین گام اولیه برای نفوذ به اعتقادات و در نهایت تغییر رفتارها است، اگر در جشن های باستانی و ملی، ما را به رستوران های چندستاره فرا می خوانند و تلاش می شود كه از غذای خانه لذت نبریم، اگر تلاش می شود كه تبریك روز زن را به جای تبادل عاطفه و كلام گفتاری با كارت های هدیه بانك معاوضه كنیم، اگر تلاش می شود با یك شعر زیبا و جذاب و سخنان كودكانه، مغزهای متفكر والدین را بفربیند و سبك زندگی جدیدی را بیافرینند، جاذبه عاطفی فعال شده است و بهره گیری عقلانی برای تصمیمات به كناری گذاشته شده است. اغلب یك جاذبه تبلیغاتی بر یگانه بودن محصول یا مصرف كننده تأكید دارد. در این روش از تبلیغات حتی از نمادهای مذهبی و ملی نیز استفاده می شود تا احساس گرم بیننده را برانگیزاند.

در ماه محرم سال 19 برخلاف سالیان گذشته پیراهن های مشكی برای عزاداری در سایت های اینترنتی و شبكه های اجتماعی تبلیغ و ترویج شد كه با لباس های عزاداری سالیان پیش بسیار متفاوت بود. بر روی این لباس ها جملات و اشعاری نوشته شده بود كه اغلب كلمه «عشق» آن بزرگ تر از بقیه واژه ها بود. این هم نوعی استفاده از جاذبه عاطفی و احساس برای منحرف كردن اصل و مسیر سبك عزاداری حسینی بود. شركت های بزرگ نیز از جاذبه عاطفی و احساسی استفاده می كنند؛ مثلاً شعار شركت جنرال موتورز این است «آیا می توانیم یكی هم برای شما بسازیم؟» و شعار مك دونالد در سراسر جهان این است: «ما همه اینها را برای شما انجام می دهیم.» این شعارها با وجود اینكه با كلمات ساده ای ساخته شد ه اند، اما بار عاطفی سنگینی برای پذیرش سبك ارائه شده از سوی آنها برای تغییر در زندگی منتقل می كنند.

6-جاذبه ترس؛ هراس، ترس و دلهره از انگیزه هایی است كه افراد به دلیل عدم اعتمادبه نفس به آن دچار می شوند و رسانه ها با توجه به این خصوصیت و ویژگی انسان ها به تبلیغ رفع این ترس و البته مشروط به استفاده از كالای تبلیغ شده می پردازند، ترس از تنهایی، غربت، حقارت و سرافكندگی از جمله ترس هایی هستند كه در تبلیغات رسانه ای بر پایه مصرف انبوه مورد اشاره قرار می گیرد. مخاطبان كه خود را با این پدیده مواجه می بینند برای غلبه بر ترس خود به تهیه كالای موردنظر می پردازند. تبلیغ آرامش با تهیه كالای موردنظر سبب می شود كه «ترس» از بین برود و فرد به ساحل آرامش برسد.

7-جاذبه قدرت؛ تلاش برای پیروزی همواره یكی از آرزوهای انسان در تمام مراحل زندگی بوده است، اما شركت های بازرگانی از این علاقه سوءاستفاده كرده و قدرت موفقیت را با دو عنصر پول و قدرت و نفوذ معاوضه كرده اند. آنها در تبلیغات خود بر پول دار شدن و دستیابی به قدرت و سپس به شادی بسیار تبلیغ می كنند و هدف اساسی زندگی را دستیابی به این رفاه تبلیغی می بینند. در تبلیغات بانكی این نوع جاذبه بسیار دیده و ترویج می شود كه افراد با یك سرمایه گذاری در بانك به چه قدرت اقتصادی تبدیل می شوند؛ حسرت این سبك زندگی كه در نهایت از یك قدرت و پیروزی شانسی - كه از هر چند میلیون نفر شامل یك نفر می شود - در افراد، انتظارات كاذب از یك سطح و سبك زندگی كاذب ایجاد می كند.
نوع مطلب : سبک زندگی، 
برچسب ها : سبک زندگی، جاذبه قدرت، ذائقه شناسی رسانه ها، گونه شناسی سبك زندگی،
لینک های مرتبط :
اکبر رنجبران
جمعه 22 دی 1391
شنبه 18 شهریور 1396 04:35 ب.ظ
I got this website from my friend who told me about this website and now this time I am visiting this website and reading very informative content at this place.
شنبه 14 مرداد 1396 03:09 ب.ظ
I'd like to thank you for the efforts you have put in writing this website.

I really hope to see the same high-grade blog posts from you
in the future as well. In fact, your creative writing abilities has
inspired me to get my own, personal blog now ;)
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
کلیه حقوق این وبلاگ برای پایگاه اطلاع رسانی حجاب و عفاف شهرستان بیجار - محفوظ است