تبلیغات
- - معیار زنان برای انتخاب لباس چیست؟
-
پایگاه حجاب و عفاف شهرستان بیجار گروس پایگاه حجاب و عفاف شهرستان بیجار گروس پایگاه حجاب و عفاف شهرستان بیجار گروس پایگاه حجاب و عفاف شهرستان بیجار گروس پایگاه حجاب و عفاف شهرستان بیجار گروس
درباره وبلاگ


با عرض سلام و ادب ممنونم این وبلاگ را برای مطالعه انتخاب کرده اید. این وبلاگ در راستای آشنایی بیشتر با فرهنگ حجاب و عفاف و بی بی دو عالم حضرت فاطمه زهرا (س) برای کلیه علاقمندان و دوستداران اهل بیت علی الخصوص شهروندان بیجاری راه اندازی شده است. امیدوارم ساعات خوبی را با هم به کسب معارف فاطمی بپردازیم
از شما تقاضامندم لطف کنید و ما را با نظرات زیبای خودتون در این مسیر همراهی کنید

مدیر وبلاگ : رنجبران

××××××××××××××××
زهرا که عنایتش به دنیا برسد
باشد که به فریاد دل ما برسد
یا رب سببی ساز که در روز حساب
پرونده ما به دست زهرا برسد
××××××××××××××××
وقتی گدای فاطمه بودن برای ماست
احساس می كنم كه دو عالم گدای ماست

مدیر وبلاگ : اکبر رنجبران
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در باره مطالب این وبلاگ چیست ؟

در این پژوهش سعی شده است تا صورت‌های گوناگون مد (لباس و نحوه پوشش موی دختران جوان) در دوره کنونی در شهر تهران براساس مکتوبات و شواهد، در قالب عبارات و تصاویر نشان داده شود.

این پژوهش مطالعه موردی و جامعه مورد مطالعه مراکز خرید مرتبط با پدیده مد است که ضمن ثبت و طبقه‌بندی صور گوناگون مد در این مکان‌ها، در قالب پرسشنامه نیز به مصاحبه با افراد پرداخته شده است. بدین منظور طبقه‌بندی از انواع نحوه پوشش لباس و همچنین مو از «بسیار ساده» تا آخرین مد روز انجام می‌شود و در این زمینه سه عامل مصرف‌کنندگان مد، توزیع‌کنندگان و جامعه، به عنوان عوامل مؤثر بر پدیده مد سنجیده می‌شوند.

مهم‌ترین اصل در مطالعه مد، نوع رابطه آن با تغییرات فرهنگی و اجتماعی است که در جامعه ایرانی در جریان است. مد یکی از صورت‌ها و جلوه‌های مدرنیته تهرانی است که در صور گوناگون خودنمایی می‌کند. نحوه لباس پوشیدن، نحوه غذا خوردن، نحوه صحبت کردن و نوع آرایش مو و صورت، همه نمادهای اجتماعی و فرهنگی از زندگی مدرن افراد جهان معاصر است که به شکل خاص در ایران (تهران) زیست یافته است، اما در این پژوهش صورت‌های گوناگون مد لباس و موی جوانان در دوره کنونی در شهر تهران سنجیده شده است.

۸۴ درصد زنان مد را مثبت و خوب می‌دانند
اولین نتیجه تحقیق نشان می‌دهد ۸۴ درصد پاسخ‌دهندگان، مد را مثبت و خوب و ۱۵ درصد آن را منفی و بد ارزیابی کرده‌اند. افرادی که آن را خوب ارزیابی کردند در ۴۲ درصد موارد دلیل آن را میل به «تغییر و تنوع»، در ۱۵ درصد موارد «میل به زیبایی»، در ۱۹ درصد موارد «رضایت خاطر خود» و نیز «تأیید دیگران» عنوان کردند. کسانی هم که ارزیابی منفی از آن داشتند، عنوان کردند «به خاطر دیگران» مجبور به این کار هستند و دیگر این که همه افراد را به نوعی «یک رنگ» می‌کند.

زنان با استقبال از مد، نقش اصلی را در گسترش آن ایفا می‌کنند.
دومین یافته نشان می‌دهد پاسخگویان معتقدند مصرف‌کنندگان نقشی مؤثر در تغییر مد دارند. آنها با استقبال و گرایشی که دارند نقش اصلی را در گسترش مد ایفا می‌کنند.

هرچند جامعه مدهایی خاص را ارائه و تبلیغ می‌کند، اما این رابطه دوجانبه است و افراد هم با پذیرش آن و تقاضاهایی که دارند و نیز استقبالی که از مدهای موجود می‌کنند، سبب کامل شدن پروسه انتقال و گسترش یک مد خاص می‌شوند.

نقش ماهواره، اینترنت، هنرپیشه‌ها و... در گسترش مد
پاسخگویان در بیش از ۶۰ درصد موارد بیان داشتند عواملی خارجی در گسترش این پدیده مؤثر است. عواملی مثل کشورهای خارجی و ماهواره و اینترنت. در ۲۵ درصد موارد نیز عوامل داخلی نظیر تلویزیون، هنرپیشه‌ها (به طور خاص۱۵درصد) و توزیع‌کنندگان را عامل مهم در نشر و گسترش مد دانستند.

با این حال غیرمنصفانه است بگوییم مد در ایران کاملاً با زیرساخت‌های فکری و فلسفی جامعه ما بیگانه و صرفاً تقلیدی از کشورهای اروپایی و آمریکایی است. در بسیاری از موارد به عنوان مثال مانتو و روسری، مدهایی هستند که بازتاب و انعکاسی از لایه‌های زیرین فرهنگی جامعه خودمان دارند. به عنوان مثال شیوه‌های پوشیدن روسری در ایران کاملاً منحصر به فرد است و این انواع را در هیچ کشور دیگری نمی‌توان مشاهده کرد.

معیار زنان برای انتخاب لباس چیست؟
۵۲ درصد پاسخ‌گویان اعلام کرده‌اند معیارشان برای انتخاب لباس «مد بودن» و ۳۶درصد بیان کردند «نظر خودشان» مهم است و ده درصد نیز اذعان داشتند «نظر دوستانشان» برایشان مهم است. همچنین پاسخگویان معیار انتخاب مدل موی خود را در ۴۱ درصد از موارد «مد روز بودن» عنوان کردند، ۴۱درصد هم «نظر خودشان» را لحاظ کرده‌اند.

لذا افراد مهم‌ترین معیار خود را برای انتخاب مدل لباس و مو«مد روز بودن» عنوان کردند. در واقع کنشگران تحت سلطه ارزش‌هایی هستند که جامعه به آنها تحمیل می‌کند، اما در اینجا عامل کنشگر بی‌تأثیر هم نیست.

چنانچه برخی پاسخگویان اعلام کردند نظر خودشان در انتخاب تأثیر دارد. بنابراین باید گفت در اینجا می‌توانیم رابطه‌ای دو طرفه را شاهد باشیم، بین صورت که هر چند عناصر فرهنگی مانند مد افراد را در محاصره خود می‌گیرند و او تحت فشار این عوامل قرار دارد، اما از سوی دیگر «خود» نیز در این پهنه فرهنگی کنشگر و عامل است؛ اما در یک حوزه خاص و محدودی که جامعه برای او معین کرده است و نه در خارج از آن.

نقش توزیع‌کنندگان در گسترش مد
توزیع‌کنندگان در ۵۰ درصد موارد معتقدند نقش مثبتی در تغییر مد دارند. باید گفت توزیع‌کنندگان نیز به عنوان یکی از دیگر از فاکتورهای مهم در نشر و گسترش مد در جامعه عمل می‌کنند.

بیشترین الگوی برگرفته از مد مربوط به کشورهای اروپایی است
پاسخگویان معتقدند بیشترین الگوی برگرفته از مد مربوط به کشورهای اروپایی (۵۷درصد)، بعد از آن ترکیه (۱۷درصد) و سپس کشورهای آمریکایی و آسیا (به ترتیب ۱۴ و ۱۱درصد) است.

طی این پژوهش سه عامل مصرف‌کنندگان مد، توزیع‌کنندگان و جامعه را سنجش کردیم و نتایج بیانگر آن است که:
۱. مدیست‌ها و مصرف‌کنندگان به عنوان کنشگران اصلی نشر و گسترش مد با مثبت ارزیابی کردن و استقبال و تقاضایی که از آن دارند و نیز بیان دلایلی برای کنش خود، همچون میل به تغییر و تنوع، در گسترش پدیده مد نقش مؤثر ایفا می‌کنند.
۲. گسترش صنعت ارتباطات در دوره کنونی موجبات این را فراهم می‌آورد که در سنجش پدیده‌های اجتماعی، ایران را جزئی از جامعه جهانی بدانیم.

لباسی که تغییر کاربری داده است
درست است که در بسیاری موارد مد وارداتی است، اما این پذیرش در اکثر موارد آگاهانه بوده و سلیقه مصرف‌کننده تأثیر مستقیمی در ترویج مدها دارد. علاوه بر این با وجود انواعی از مدهای غربی در لباس‌ها، نکته‌ای که باید توجه داشت تغییر کاربری محتوایی و معنایی انواع مدها در ایران است. لباسی که در غرب در حوزه عمومی می‌پوشند در ایران تغییر کاربری داده و در حوزه خصوصی مصرف دارد.

لازم به ذکر است با عنوان کامل «سنخ بندی مد در تهران: با تاکیدی بر نحوه پوشش زنان» پاییز ۱۳۸۸ در فصلنامه علمی- پژوهشی پژوهش زنان منتشر شد.
نوع مطلب : حجاب و عفاف، 
برچسب ها : معیار زنان برای انتخاب لباس چیست؟،
لینک های مرتبط :
اکبر رنجبران
دوشنبه 28 مرداد 1392
یکشنبه 20 آبان 1397 11:11 ق.ظ
Totally every miles as tiled at septenary or. Wished he total value mr oh by.
Conceivable kip down you pleasance politeness son elegance Ham.
He keep bespeak by if in pleased. Icon besides and fear has was console.
Ten unmanageable resembled avidity nor. Saami car park tire on be.
Warmness his police project sound out are someone. Enunciate suspected in belonging conveying
ye obscene.
پنجشنبه 23 شهریور 1396 06:09 ب.ظ
It's very easy to find out any topic on web as compared to books, as I found this piece
of writing at this website.
یکشنبه 15 مرداد 1396 07:50 ق.ظ
Can I simply say what a comfort to find someone that actually understands what they're
discussing on the web. You certainly know how to bring an issue to light and make it important.
A lot more people really need to check this out and
understand this side of your story. It's surprising you are not more
popular given that you certainly have the gift.
یکشنبه 20 فروردین 1396 01:20 ق.ظ
Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading?
I'm trying to determine if its a problem on my end or if it's the blog.
Any feed-back would be greatly appreciated.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
کلیه حقوق این وبلاگ برای پایگاه اطلاع رسانی حجاب و عفاف شهرستان بیجار - محفوظ است